Platební a mikroplatební systémy (tedy do částky cca 4 500 Kč) jsou v České republice velmi svázány platnou legislativou. Mikroplatební systémy u nás ukončily svoji činnost 1. ledna 2003, kdy vstoupil v platnost nový zákon o platebním styku. Podle něj směly nadále elektronické platební systémy provozovat pouze banky. V současné době se podařilo získat výjimku projektu Monetka, v procesu žádosti jsou údajně také další platební systémy.
Nejvýhodnější pro platbu při nižších částkách jsou tzv. mikroplatební systémy. Základním kouzlem prakticky všech dnes existujících mikroplatebních systémů je, že uživatel složí na účet provozovatele systému určitý finanční obnos, který je převeden na virtuální měnu. Poskytovatelům obsahu pak platí touto virtuální měnou a ti si ji pak souhrnně nechají u provozovatelů mikroplatebních systémů převést zpátky na peníze, případně získanou virtuální částku využijí jiným způsobem (například v rámci věrnostních plateb). Jednotlivé převody mezi virtuální a skutečnou měnou sice nemusí být vždy zcela zdarma, tyto provozní výdaje jsou ovšem oproti klasickým finančním převodům naprosto zanedbatelné.
Další velkou výhodou využívání mikroplatebních systémů je podstatné zjednodušení vlastní transakce, a to jak pro uživatele (tedy zákazníka), tak poskytovatele služby. Uživatelé většinou nejsou obtěžováni zdlouhavými formuláři a nemusí zadávat čísla svých skutečných kreditních karet. Zpravidla postačí zadat základní údaje, případně se jednorázově (pro dané připojení k Internetu) přihlásit k obslužnému serveru mikroplatebního systému.
Vedlejším efektem využívání mikroplateb je také snížení důsledků případného vykradení takovéto virtuální „peněženky“ – drtivá většina uživatelů má na těchto účtech podstatně méně hotovosti než v případě reálného bankovního účtu.
Mezi další systémy použitelné v našem prostředí pro platby v rámci e-aplikací patří i-plus založený na předplacených kartách (je tedy nutné předem zakoupit „kredit“), americký PayPal. Tento systém je založený na zprostředkování plateb pomocí virtuálních účtů (pro platby musíte mít embosovanou kartu). V některých případech lze využít i platby pomocí premium-rate SMS – například v rámci systému SMSpay.
Problematika platebních a mikroplatebních systémů je velmi rozsáhlá a vždy záleží na konkrétních požadavcích daného projektu. V případě zájmu jsme schopni vám poskytnout další informace a pomoci s výběrem a implementací vhodného řešení.