Úvodní stránka > bezpečnost > Firewally - bezpečnost

Firewally

FireWally dokáží na základě nastavených parametrů filtrovat síťový přenos. V obou směrech. 

Díky filtrování a blokování síťového přenosu představují FW ideální prostředek pro boj s viry využívajícími bezpečnostních chyb. Tedy přesněji bezpečnostních chyb souvisejících se síťovými technologiemi.

Správně nastavený firewall dokáže odhalit pokus o průnik do našeho počítače a zablokovat přístup k požadovaným sdíleným prostředkům.

Co použít?

Rozhodneme-li se pro využívání některého z FW, musíme stejně jako u libovolného dalšího programu či hardwarového zařízení  vyřešit otázku, jaký program či zařízení zvolit. Jedná se o dilema vcelku složité, protože na trhu existuje celá řada lepších i horších produktů, které jsou k dispozici zdarma i za vysoké poplatky. Některé operační systémy navíc nabízí vestavěný firewall. A výběr může být klíčový – chyba se může snadno vymstít během prvních pár minut provozu.

Jednodušší varianta FW bývá občas k dispozici také jako součást antivirového programu. Nemusí se přitom automaticky jednat o špatný produkt, svými možnostmi někteří zástupci této kategorie překonají i středně kvalitní firewall. Problém obvykle nastává ve chvíli, kdy na počítači již nějaký firewall používáme – různé programy této kategorie se snášejí velmi špatně.


Rizika? Rizika!

Používání FW s sebou přináší nejen výhody, ale také určitá rizika. Jde především o nebezpečné podlehnutí klamu, že jsme za vodou a že nám vůbec nic nehrozí. Firewall musí být především správně nastaven a v mnoha případech tomu tak bohužel nebývá. Zejména méně zkušení uživatelé na každou otázku programu této kategorie zpanikaří a odpoví kladně (povolí přístup) tehdy, kdy mají odpovědět záporně a naopak. Snadno se tak může stát, že na tom budeme ještě hůře než bez použití ohnivé zdi. Nicméně, podobná (i když ne virová) rizika hrozí u každého složitějšího programu. Naštěstí stačí trochu pozornosti, znalostí a přirozené inteligence.

Někteří uživatelé si určitě říkají, že používání FW je složité a že jej vlastně nepotřebují. Mají přece antivirový program. Bohužel antivirový program nestačí. Pokud nedojde k instalaci záplat operačního systému nebo k jinému zablokování bezpečnostní chyby, může se stát, že při příštím připojení k lokální síti nebo Internetu bude počítač opět nakažen. Antiviry v tomto případě dokáží léčit, nikoli nákaze zabránit. Ani za použití rezidentní ochrany. Existují pochopitelně výjimky potvrzující pravidlo.

© Trisul.cz 2005 - 2024 | Reklama zde |